به ‌نظر می‌رسد اگر آماری از موارد حساسیت به دستکش های یکبار مصرف نامرغوب در دست باشد، این عدد بسیار قابل توجه خواهد بود. بعنوان مثال، آماری از حساسیت‌های پوستی به وجود آمده در بین خانم‌های خانه‌دار در دست نیست. به این ترتیب اگر بخواهیم این آمار احتمالی را از خانم‌های خانه‌دار به تمامی مشاغلی که با دستکش‌ های یکبار مصرف کار می‌کنند بسط دهیم، به عدد بزرگی می‌رسیم. در این وضعیت و با توجه به کاربرد دستکش‌ های یکبار مصرف ، حذف و عدم استفاده از دستکش‌ یکبار مصرف گزینه خوبی نیست. در این مطلب، سعی کرده‌ایم که به راهکارهای ممکن برای حفظ سلامت پوست در هنگام استفاده از دستکش‌ های یکبار مصرف بپردازیم.

 چرا به دستکش های یکبار مصرف حساسیت دارید؟

عامل اصلی و مهم در ایجاد حساسیت‌های پوستی، لاتکس است. لاتکس، ماده‌ای لاستیک مانند است که از صمغ درخت کائوچو (Hevea-brasiliensis) در آفریقا و جنوب آسیا به ‌دست می‌آید. این ماده کاربرد فراوانی در محصولات پزشکی از جمله دستکش‌ها، سوند، بالن‌های معده و … دارد. افراد مبتلا به آلرژی لاتکس در مواجهه با این ماده معمولا دو نوع واکنش حساسیتی از‌خود نشان می‌دهند که یکی پوستی و دیگری تنفسی است. این علائم می‌تواند در کوتاه مدت و تا چند دقیقه بعد از استفاده و یا در طولانی مدت بروز کند که ناشی از پروتئین‌هایی است که در صمغ طبیعی وجود دارد. به طور کلی این علائم شامل قرمزی پوست، پوسته‌ریزی، کهیر، خارش، گرفتگی یا آبریزش بینی، التهاب و خشکی در دست‌ها است. این پروتئین‌ها تنها در تثبیت لاتکس اهمیت دارند و بعد از ساخته شدن دستکش، پروتئین باقیمانده شسته می‌شود. تولیدکنندگان در بهبود روش شستشو برای کاهش مقادیر باقیمانده پروتئین‌های حساسیت‌زا در دستکش موفق عمل‌کرده‌اند؛ بنابراین، دستکش‌های جدید باعث ایجاد حساسیت کمتری می‌شوند. اما حذف کامل پروتئین‌ها غیرممکن است و نمی‌توان به طور قطع در این رابطه صحبت کرد.

 آیا جایگزینی برای ‌دستکش‌های حسایت‌زا وجود دارد؟

اولین و البته بهترین راهکار برای حفظ سلامت پوست و جلوگیری از حساسیت‌های پوستی، جایگزینی ‌دستکش‌های دارای ترکیبات مصنوعی مانند نیتریل، نئوپرن یا وینیل با لاتکس طبیعی است. واکنش‌های حساسیت‌زا نسبت به نیتریل و نئوپرن کمتر از واکنش‌های حساسیت‌زا نسبت به لاتکس طبیعی است. به‌طوری که می‌توان گفت این واکنش‌ها در دستکش‌های وینیل تقریباً وجود ندارد. در بیشتر مواقع هم، کهیر یا سوزش خفیف پوست هنگام استفاده از دستکش‌های وینیل، در اثر تعریق و عدم تهویه داخل دستکش ایجاد می‌شود.

 عامل پنهانی در ایجاد حساسیت به دستکش‌ها وجود دارد؟

اگر در محیط کاریتان با مواد شیمیایی زیادی سر و کار دارید و حساسیت‌های پوستی هم به سراغ شما آمده است، بهتر است تمامی تقصیرها را به لاتکس موجود در دستکش‌ها نسبت ندهید؛ چرا که کیفیت و مقاومت دستکش‌ها در برابر پارگی و سایش آنها،  هنگام مواجهه با مواد شیمیایی و اجسام تیز یا حرارت، می‌تواند مقاومت دستکش در برابر مواد را کاهش دهد و موجب نشت مواد شیمیایی و همچنین آلودگی دست‌ها شود. اگرچه دستکش‌های نازک وینیل در هنگام آزمایش در آزمایشگاه در برابر بسیاری از مواد شیمیایی مقاومت نشان می دهند، اما گزارش‌ها حاکی از آن است که وقتی دستکش‌ها حدود یک ساعت مورد استفاده قرار می‌گیرند‌، شروع به نشت می‌کنند؛ بنابراین، «حساسیت» ممکن است واکنشی به مواد شیمیایی مورد استفاده باشد.

 چه موقع دستکش‌ها دیگر استریل نیستند؟

عمر دستکش‌ های یکبار مصرف ، یکی از نکاتی است که مصرف‌کنندگان دقت چندانی به آن ندارند. دستکش‌ها براساس نوع مواد اولیه به‌کار رفته در آنها و همچنین نحوه‌ی نگهداریشان، تا زمان مشخصی با کیفیت خواهند بود. دستکش‌های لاتکس طبیعی حدود سه سال ماندگاری دارند. در حالی که دستکش‌های ساخته شده از نیتریل، Hycar ، neoprene ، PVC ، اورتان ، PVA ، EVOH ، پلی اتیلن و سایر روکش‌های مصنوعی حدود 5 سال ماندگاری دارند. البته تا زمانی می‌توان دستکش‌ها را استریل دانست که بسته‌بندی آنها مهر و موم باشد. در نتیجه هنگام استفاده، این مورد هم باید مورد توجه قرار بگیرد. هر چند که این عامل نسبت مستقیمی با ایجاد حساسیت ندارد، اما ‌برای اطمینان از استریل بودن دستکش‌ های یکبار مصرف در مصارف پزشکی و دندانپزشکی مهم است.

با توجه به مواردی گفته شد، می‌توان این‌طور برداشت کرد که دستکش‌ های یکبار مصرف لاتکس پودری مزایایی از جمله سهولت در پوشیدن دستکش را دارند. همچنین در صورت استفاده از سایز مناسب، راحتی در کار را به همراه دارد. ولی در صورت حساسیت به این دستکش‌ها، راه جایگزین استفاده از دستکش‌هایی است که حساسیت کمتری در مورد استفاده از آنها گزارش شده است. در این میان خرید از شرکت‌هایی که دستکش‌هایی با کیفیت بالا تولید می‌کنند، اهمیت  زیادی پیدا می‌کند. آیری‌پلاست با سابقه درخشان در تولید دستکش‌ های یکبار مصرف بهداشتی، ضامن حفظ سلامتی شما خواهد بود.