همیشه تغییرات بزرگ در دنیای علم با اتفاقی کوچک همراه بوده و هست، اتفاقی که باید در زمان مناسب و در مکان مناسب به وقوع بپیوندد. هرچند ممکن است چنین اتفاق‌هایی برای هر کدام از ما نیز بیفتد. اما چه بسا واکنش شایسته‌ای برای آن اتفاق کوچک از خود نشان ندهیم و خیلی ساده از کنارش بگذریم. البته جای تعجب ندارد، این روزها آنقدر دغدغه فکری داریم که نمی‌رسیم به اتفاقات کوچک و تاثیرات بزرگ آنها فکر کنیم. از طرفی در این شهرهای شلوغ دیگر رودخانه و باغستانی نیست که مثلا زیر درخت سیب بنشینیم و مثل نیوتن‌ به درک قانون جاذبه بیاندیشیم.

تاریخچه‌ای کوتاه از سلفون

ولی جالب است بدانید سلفون، ماده پرکاربرد این روزهای زندگیمان داستانی شبیه داستان‌های علمی دارد. قضیه از اینجا شروع می‌شود که «ژاک برندنبرگر» شیمیدان سوئیسی در رستوانی مشغول غذا خوردن بود، که ناگهان با صحنه ریختن نوشیدنی روی میز مواجه شد، همین اتفاق بظاهر کم اهمیت غوغایی در ذهن زاک به پا می‌کند چراکه نوشیدنی سفره روی میز را کثیف کرد. زاک تصمیم گرفت پارچه‌ای بسازد تا مایعات به آن نفوذ نکند. ده سال طول کشید تا براندنبرگر، سلفون ضد آب خود را کامل کند؛ این طور بود که سلفون اختراع شد. اگر بخواهیم بیشتر درمورد سلفون بدانیم بطور خلاصه اینطور میتوان گفت: ورق نازک و شفافی است که از سلولز بازسازی شده ساخته شده . نفوذپذیری کم آن در برابر هوا ، روغن ها ، گریس ها ، باکتری ها این ماده را برای بسته بندی مواد غذایی بسیار مفید کرده. دقیقا همین خاصیت در زمان اختراع سلفون باعث شد شرکت های مواد گوشتی و شکلات سازی ترغیب به خرید سلفون بسته بندی شوند. در حال حاضر هم از این ماده برای بسته بندی شفاف موادغذایی، خشکبار و گل، روکش های میز منازل و رستوران همچنین در صنعت از سلفون های رولی برای بسته بندی جعبه های بزرگ به دلیل شکل گیری راحت با حرارت استفاده می‌شود.

تفاوت های سلفون، نایلون و نایلکس

امروز در صنعت و خانه ها با توجه به خصوصیات و ویژگیهای انواع پلاستیک، بسیار از این ماده استفاده می‌شود. اگر بخواهیم در نگاهی‌کلی تفاوت سلفون را با نایلون و نایلکس بیان کنیم:  نایلکس نسبت به نایلون از سختی و شفافیت کمتر همچنین شکنندگی بالاتری برخوردارند. همچنین نایلون خواص ویژه ای را داراست؛ به عنوان مثال نفوذپذیری و استحکام بسیار از خصوصیات بارز آنهاست. در صورتی که مقداری پلی اتیلن سبک به پلیمر پایه اضافه شود باعث کشش پذیری این ماده و و راحت دوخت خوردن آن می‌شود. همچنین در مورد نایلکس ها میتوان گفت که بیشترین کاربردشان در ساخت کیسه های فریزری و کیسه های زباله و مواردی مانند انواع دستکش، سفره های یکبار مصرف، کیسه های حمل میوه و موادغذایی می‌باشند. در محدوده های بالایی دما، به دلیل دمای ذوب بالاتر خرید سلفون های رولی و بسته بندی نسبت به نایلون و نایلکس کاربردی‌تر است.

آیری پلاست

در حال حاضر و در ایران شرکت های زیادی تولید کننده محصولات پلاستیکی هستند که شرکت آیری پلاست یکی از این شرکت ها می‌باشد، خریداران انواع سلفون، نایلون و نایلکس می‌توانند علاوه بر مشاهده محصولات و ویژگی‌های آن‌ها در سایت از طریق خرید اینترنتی، این محصولات را در دسترس داشته باشند.

آیری پلاست، برگزیده تندیس بلورین جشنواره ملی صنعت سلامت محور و یکی از صد برند برتر ایران، بیش از شش سال است که محصولاتی همچون دستکش خانگی، کیسه زباله، سلفون غذا و کیسه فریزر را به بازار عرضه می‌کند.